www.konecnejsme.unas.cz

















Geocaching

Platy's caches

Valbona cache Canyon Matka














Info pro české návštěvníky

Kaňon se nachází asi 20km od hlavního města Makedonie Skopje, kde se ostře zařezává do masívu pohoří Suva. Jeho ústí je přehrazeno vodní elektrárnou, čímž v kaňonu vznikla umělá vodní nádrž s průzračnou modře zbarvenou vodou řeky Tresky.

Jedná se o krasovou oblast, a tak je tu vedle kolmých vysokých stěn také k vidění plno malých i větších jeskyní, k jedné z nich si lze udělat asi hodinový výlet lodí po nádrži. Jinak je oblast populární zejména pro horolezce a pod nádrží také pro kajakáře, kde je vybudován vodní kanál. Ale z procházky kaňonem bude potěšen každý turista - cesta, připomínající posázavskou stezku, je dobře udržovaná a umožňuje pohodlnou procházku podél řeky anebo celodenní výlet k přehradě Kozjak, jejíž hráz je asi 8km proti proudu řeky.

Jak se sem dostat?

K "ozeru Matka" vás dopraví přímo z centra kterýkoli taxík, přičemž nabízená cena se pohybuje mezi 5-8 EUR za auto (pro 4 lidi).


Doprava autobusem vyjde na 35 DIN (tzn. 0,5 EUR) na osobu. Za tuto cenu si koupíte jeden lístek, na který je možné provést dvě jízdy, cesta ke kaňonu je na jeden přestup (v Glumovu), tzn. právě dvě jízdy.

Lze tam přespat?

Pokud nevyužijete služeb hotelu ve Skopje, lze se ubytovat v soukromí i u vodního slalomu, stačí se optat místních. Se stanem nebo jen spacákem stačí hned u cíle vodního slalomu přejít po mostu na druhý břeh, pokračovat pár minut po cestičce svahem a pak sejít po stezce odbočující zpět k řece dolů. Jsou zde pohodlné travnaté plochy, ohniště a bohužel i místy odpadky po předchozích návštěvnícíh. Nutno předpokládat, že se přehrada přes noc neprotrhne a samozřejmě od vody jde trochu chlad a mohou být i komáři.

Náhradní keš

Chodník kaňonem se na noc uzavírá. Po osmé hodině ranní už je ale otevřený. Také pro případ ztráty kešky v kaňonu je připravena ještě náhradní keš mimo kaňon. V textu vpravo jsou její souřadnice i fotohint. Tato keš je primárně určená pro případ ztráty té kaňonové keše, aby ji šlo snadno nahradit i bez další cesty do Makedonie. Samozřejmě, že pokud jí jednou za čas někdo zkontroluje a napíše mi o tom mail, zlobit se nebudu.


Canyon Matka

 • Canyon Matka Cache is located in Macedonia, about 20 kilometers southwestern (or 30-40 minutes by bus) from it's capital city Skopje. Small dam makes impressive gate in deep and sharp valley of river Treska and also makes a beuatiful lake - Matka.

 • The Treska river canyon is verticaly cut into massive of Suva Mountain and in fact there are two big dams with water power station. The biger-one is called Kozjak and is more then 50 km long, the smaller has only 8 kilometers and is known as Matka.

 • In the surrounding of the canyon you can find lot of caves and other typical carst features of ground but canyon is most popular thanks to climbing on it's vertical cliffs, water kayaking and also ancient temples or medieval monasteries.

  There is lot of possibilities how you can spend your time here. You can just walk along the river as long as you want, foothpath is well prepared and kept in good condition, you can take a boat with a guide and sail through the part of canoyn and visit a cave on the opposite side or you can take a seat in restaurant and only watching beautifull river. However you would be excited by the scenery or monasteries, or even if you have luck you will see some species of vulture, dont forget for one important goal - find the cache!

 • Geoocache is intended for all travellers planning their visit of this country. Not only location of the cache, but also your experiences, fotos, videos, webpages or comments will be appreciated.

 • Thank you for visiting this page, enjoy geocaching.

 • For visiting cache listing on geocaching.com click here




Some more information about the cache

 • The first cache on this location (placed on summer 2008) had been destroyed during the summer 2009. After several troubles with later renews the current cache (no.5) is still there since june 2013. Thanks to Galejnik for taking care about it.

 • During the night is the footpath to the cache closed,
  the opening time is about 8am and closing 10pm. If the footpath is closed you can tray to find the alternate cache (no.3) hidden nearby.

 • Alternate cache is located on: loc: N 41°57.334    E 21°17.778
  But be aware of that during the day there could be lot of people passing the road over the cache so watch your back and please, don´t destroy any part of the wall there.
  Use this link as fotohint.



PlatypusCZ's fotogalery of Canyon Matka:

Matka1
Matka2
Matka3
Matka4
Matka5
Matka6
Matka7
Matka8
Matka9
panoramaM







counter


web design: kafec, powered by notepad & malování